Nawigacja
Główna
Forum
Biografie
Bannery
Szukaj
Kontakt
Fraszki
Ankieta
Twój kierunek na podróż marzeń to:

Wyspy Karaibskie

Wyspy Kanaryjskie

Australia

Japonia

Wyspa Wielkanocna

Ameryka Północna

Ameryka Południowa

Afryka

Indie

Inne

Przyjaciele
-Zaproszenia
-Fotograf Kartuzy
-Scrapki
Aktualnie online
Gości online: 44

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,116
Najnowszy użytkownik: Soul000

Wiersze, wierszyki i opowiadania

Portal poetycki Wierszek.pl. Dodaj swoje wiersze!

Tworzysz, ale nie ma kto cię NAPRAWDĘ wysłuchać i ocenić? Chcesz podzielić się swoją twórczością, poznać twórczość innych, zasięgnąć cennych rad, które pozwolą ci się udoskonalić? Chcesz wziąć udział w konkursach, a może i wygrać któryś? Chcesz poznać wartościowych ludzi? Dobrze trafiłeś! Tylko tu w przyjaznym gronie naprawdę złapiesz wiatr w żagle! Pomożemy zmienić bryłę w oszlifowany diament, a to wszystko w sympatycznej atmosferze, bez złośliwych docinków! Dołącz do przyjaciół po artystycznym fachu! Zapraszamy!

Boks reklamowy
 • ślubne zaproszenia
 • oferta zaproszenia ślubne jako kolorowe fotomagnesy na lodówkę oraz podziękowania dla gości weselnych w formie magnesów na lodówkę, duży wybór, tanio, oryginalna oferta
 • naklejkiozdobne.pl
 • Nawigacja
  Artykuły » Mrok » tam jest ciemno...
  tam jest ciemno...
  tam jest ciemno,
  w ciemnym oknie
  i dlatego we mnie gaśnie

  nie mów do mnie, nie uwierzę
  i tak dzisiaj już nie zasnę

  jeszcze tylko parę godzin - budzik
  dźwignie mnie i zbudzi
  - do mych zajęć
  - i do obcych, zimnych ludzi

  jesienny liść - nic nie znaczy
  ot, po prostu wpadł tu przez okno

  stan wojenny - jesień 1982

  Wiktor Bulski
  Napisane przez WIKTOR BULSKI dnia październik 13 2016
  Komentarze
  #1 WIKTOR BULSKI

  dnia październik 14 2016 15:21:52
  A jeżeli byłoby to - choć z wyprzedzeniem - np. Papieskie Okno? - to też nic? każde światlo w oknie - to może być nadzieja. Kazda ciemność - może być rozczarowaniem... - To był - stan wojenny - ze zgaszonym dla mnie światłem. - ale - tego nie widać...
  #2 WIKTOR BULSKI

  dnia październik 30 2016 20:25:23
  Nie uważam, ze długie teksty, które publikowałem sa nudne. Wydaje mi się, ze stosunkowo mniejsza ich poczytność wynika z odmiennych zainteresowań czytelnkow z "wierszka", że dotyczą cześto zagadnien związanych z przeszłością "minionej epoki", której czytlnicy nie pamiętają, a jeżeli pamiętją, to moje "wynurzenia" przekreślają jako niemożliwe - lub - dla jakichś celów skonfabulowane.Może Ty Xeniu przy nich z nudow zasypiasz, może zasypia Edit (tego nie wiem,bo kom. brakuje), ale przekonany jestem, że dla pokolenia, ktore odeszło lub odchodzi są one dużym wsparciem - przez świadomośc , że wysiłek wielu z nich(ich odyseja i perelowskie ukrywanie się i działnia - po obu stronach barykady) - nie zostały nie zauważone i zapomniane.- tylko - niestty - niwielu znich (jeśli ktokolwiek) zagląda do "Wierszka".
  Co do samego wiersza "tam jest ciemno..." Męćzą Cię cięzke rymy, ciężcy luludzie, martwe budziki "dźwigające ludzi do pracy. To byla jedna - dość wyrażna strona PRL-u, a zwłszcza - naszej Ojczyzny z narzuconym(jednak z zewnatrz) stanem wojennym. Moja rzeczywistośćw tamtym czasie byla b. trudna- i nie sprzyjala żadnej spontaniczności. Zagrożenie - może się tylko wydawało - było ogromne, o czym świdczyć mogą niktóre ofiry śmiertelne zokresu stanu wojennego. Nie sadzę jednak , aby zwłoki tychże ludzi - mieściły śię w planach absolutnego - jak myśli wielu - dyktatora, ktorym mialbyć gen.Jaruzelski.wspominam te dni ze zgrozą, przeplacilem je złamanym zdrowiem, "złamaną zyciową karierą" . Nie obwiniam o to generala. - i - nie żałuję.
  #3 WIKTOR BULSKI

  dnia październik 31 2016 21:41:43
  Xeniu! Przepraszam. Nie odnioslem się wcale do twoich pochwal dla części z mojego poetyckiego "dorobku".Bardzo się cieszę, ze chociaż część z moich wierszy Ci się podoba.Opinię twoją b. szanuję (łącznie z zawartym w niej negatywnym odniesieniem) - zwł. po przeczytaniu Twojego wiersza (mam nadzieję, że nie mylę tytułu)"Nie muszę". Pozdrawiam serdecznie.
  Wiktor
  #4 Spoks

  dnia grudzień 01 2016 00:56:55
  Sugerując tylko samym dopiskiem pod wierszem, dostrzegam jakby takie strzępki, wrażeń, refleksji czy to wyobcowania w podzielonym politycznie kraju.
  Ale też;
  Co by tylko na świecie nie działo, zawsze znajdzie dla nas jakie to zajęcie. Smile
  #5 WIKTOR BULSKI

  dnia grudzień 01 2016 12:20:26
  Faktycznie - kraj był "podzielony politycznie", ale społeczeństwo było dość jednolite: potrzebowało większej wolności. Podział polityczny kraju - zasdniczo przebiegał tylko w kręgach aparatu władzy i dotyczył zniewolenia społeczeństwa -używając terminologii z lat bierutowskich - realizowanego przez zdecydowaną, świadomą swych interesów mniejszość - "aparat przymusu".
  Gdy pomijasz istotę tamtych dni - zniewolenie - masz chłodny, wybiórczo analityczny umysł. W tym kontekście sformułowanie o"politycznie podzielonym kraju" - zastanawia, co było dla Ciebie w tamtym czasie istotą - Twojego - problemu. A sam termin o podziale kraju- z pominęciem "szerokich rzesz" i ich zniewolenia - przypomina trochę terminologię partyjnych przemówień z lat stalinowskich. Przepraszam, jeżeli Cię uraziłem - i - że komentuję komentarz, ale tego domagają się racje demokratycznego - wolnego społeczeństwa.
  Pozdrawiam.
  Wiktor.
  Ps. Chociaż dzisiaj - wciąż w Trzeciej R.P. - nazywajmy zjawiska po imieniu.
  #6 Spoks

  dnia grudzień 01 2016 21:35:23
  Polityka to "brudny" zawód
  Poza krótkotrwałym epizodem z PRON, mało kiedy mnie interesowała.
  Do każdej ideologii można dorobić czyj interes, więc z zasady wystrzegam wszelkich wpływów i manipulacji. Smile

  Tymczasem, gdybym już miał na kogo tu obrazić, to na tych wszystkich ignorantów którzy wpadają zostawić tu "kupkę", nie skorych dyskusji czy też krytycznych uwag.

  Pies je gryzł! Smile)
  #7 WIKTOR BULSKI

  dnia grudzień 17 2016 21:42:58
  Pies je gryzł...
  Przyznam Ci sie Spoksie - do tego, czego w samym wierszu nie widać - ta "ciemność - w ciemnym oknie" - to były dla mnie również - "czarne" okulary - generała..., który nie mógł mi pomóc, a i sam - nie wiedział do końca - na czym stoi.
  #8 WIKTOR BULSKI

  dnia grudzień 20 2016 10:14:01
  co do podziału politycznego kraju: fakt - społeczeństwo ( z jego dzesiecimilionową "Solidarnością"Wink - od dlugigo czasu nie było już monolitem. nikt nie mógł już - "podpierąć się" tym społczeństwe i jego jednolitą postawą. Wielu - jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego - skłoniło śię do przekonania, że lepszy był gierkowski PRL -niż "polska pogrążona w chaosie". Nad tym - też ktoś (jak i na samym chaosem) pracował. Wydaje się, że - wtedy... (w obec nacisków - igrożby -zaprzyjażninych, sojuszniczych krajow) - nie było juz - innego wyjścia.
  Dodaj komentarz
  Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


  Ekipa portalu Wierszek.pl:

  1. Administrator główny Neonex - zarządzanie stronką od spraw technicznych i organizacyjnych.
  2. Administrator główny Edit - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
  3. Administrator główny Resor - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
  4.Administrator piotrus88 - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.


  Wierszek.pl - wiersze, wierszyki.

  Administracja nie odpowiada za wiersze dodane przez użytkowników!

  Logowanie
  Nazwa użytkownika

  Hasło  Nie masz jeszcze konta?
  Zarejestruj się

  Nie możesz się zalogować?
  Poproś o nowe hasło
  Ostatnie artykuły
  Taka piękna
  K... - szyk!!!
  To wszystko już było
  Znamy się
  Innominatus
  Iskierka i KOBIETA z...
  Pragnę
  romantyczna
  Lucyfer
  Po co ?
  Jak ja lubię
  Oddech nocy
  Erotyka
  Piękna
  Między wspomnieniem ...
  Odchodzę
  pośród łąk nieskoszo...
  Twoje piersi
  Chorągiewka, (Granad...
  Spadek
  Z uśmiechem
  Nie umieram
  Benito...
  Ziarenko
  Miłości moja
  Jesteś kobietą
  Taniec jaskółek
  Dojrzała
  Deszczowy poranek
  Zmarszczki na wodzie
  Kusiciel
  Jestem więc jestem
  Zapach mirabelki
  Bajka o żabieniu z B...
  To serce?
  Nicość
  Baranek
  Dzikość serca
  Kolory
  Zielone morze
  Ty jesteś
  Okruszynka
  Piątek w pracy
  Stacja "Szalonych Ka...
  Niestrudzona
  Wiosna
  Słowa
  Awers i rewers
  Litości
  Bywa