Wiersze,wierszyki i opowiadania!

Nawigacja

Ankieta

Twój kierunek na podróż marzeń to:

Wyspy Karaibskie

Wyspy Kanaryjskie

Australia

Japonia

Wyspa Wielkanocna

Ameryka Północna

Ameryka Południowa

Afryka

Indie

Inne

Przyjaciele

Aktualnie online

-> Gości online: 53

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 3,122
-> Najnowszy użytkownik: wladcametafor

Wiersze, wierszyki i opowiadania

Portal poetycki Wierszek.pl. Dodaj swoje wiersze!

Tworzysz, ale nie ma kto cię NAPRAWDĘ wysłuchać i ocenić? Chcesz podzielić się swoją twórczością, poznać twórczość innych, zasięgnąć cennych rad, które pozwolą ci się udoskonalić? Chcesz wziąć udział w konkursach, a może i wygrać któryś? Chcesz poznać wartościowych ludzi? Dobrze trafiłeś! Tylko tu w przyjaznym gronie naprawdę złapiesz wiatr w żagle! Pomożemy zmienić bryłę w oszlifowany diament, a to wszystko w sympatycznej atmosferze, bez złośliwych docinków! Dołącz do przyjaciół po artystycznym fachu! Zapraszamy!

Boks reklamowy

Nawigacja

Poświęcone zabójcom księdza Jerzego Popiełuszki

Poświęcone zabójcom księdza Jerzego Popiełuszki

Zbrodnia - jest zbrodnią. A ofiary imię
będzie nazwaniem kościoła, lub szkoły...

- Kacie! - świadomy zbrodni swej i winy.
- Będziesz krył się od ludzi - dla dziecka i żony.

Kacie! - już lepiej iść - w kamieniołomy,
niż między ludźmi... - nieść twej zbrodni ciężar.
- Bo - co - ty - możesz? (- mieć )- dla swej obrony?..
Jedynie Boga! -[i] który cię pokonał...[/i]

...Więc - uproś - Boga - ażeby zwyciężał
w wyrokach ludzi - sądem Salomona.Wiktor Bulski

Komentarze

#1 | AKELA dnia luty 07 2017 00:55:07
WSPANIAŁY WIERSZ. Ani jednego niepotrzebnego słowa. W krótkiej formie powiedziane i mocne i trafne.
Dzięki Wiktorze.
Szymko
#2 | WIKTOR BULSKI dnia luty 07 2017 15:08:21
Chciałem - kilka słow - odnośnie tytułu wiersza... - Bo - jak mozna - Poświęcić - wiersz - zabójcom? przecięz "poświecenie" - komuś - czegoś - to znaczenie szczegulne. Pomijając - niestety - niezwyczajne znaczenie samej ofiary zbrodni -blogoslwionego już dzisiaj - "Księdza Jerzego" - to - trzeba mieć świadomość, że ofiarami -potwornej zbrodni - byli też - sami jej sprawcy. - Przed sądem - okazała się cała miałkość ich charakterow. oni - dopiero wtedy - zobazyli, że są "jak inni", że mogą być sądzeni, że mogą się bać odpowidzialności, że w ogóle mogą się bać. Wcześniej - bali się jedynie - swoich przełożonych, ktorzy zapewniali im "chleb, wodkę, samochód - i bezpieczeństwo". Było mi ich - poniekąd - żal. Przecież - oni - nie urodzili się zbrodniażami. Zanim - TAM poszli(do SB ) - to byli chłopcy jak inni. Normalni... - lub - prawie normalni. Bawili sie w wojńe, w milicjantow i złodziei, strzelali z procy, z łukow - lub z pistoletu, tak jak inni (lub wielu) łapali kijanki lub zabijali - żaby. Byli - nawet - "w miarę inteligentni" - i "spolecznie - nie skompromitowani".Nie sądzę, by na któryms z nich - ciązył wyrok sądowy lub - powazne podejrzenie. Zwłaszcza - w swoich oczach - byli "okej". Wielu z nich - na komendę - otrzymalo nawet zaproszenie... - i - jako - w większości - szanujący państwowe prawo - poczuli sie wyróznieni. Było to - zaproszenie - dość uroczyste - i - po przyjęciu zaproszenia - po rozmowie - niektorym - zaproponowano praćę Byli ciekawi świata, pociągały ich zarobki - a niektorych -pociągało nawet - "podjęcie gry" - jako osobiste wyzwanie - w ramach - tajemniczej "SB". Byc moze właśnie - dla ich potencjalnej "gry" - niektorzy z nich byli zaproszeni. Ale - system przymusu -a SB - w szczególnośći - mial bardzo doładnie wypracowane mechanizmy wchodzenia w bezprawie - a gdy była potrzeba - w zbrodnię. Konsekwentnie, małymi krokami - pod rozmaitą presją, przy nęceniu bezkarnością, samochodem , awansem i marchewką, w ramach solidarności środowiskowo-koleżenskiej, w ramach "wyższej koniczności " - "uświęcającej środki" -czasami - dla "slusznych zasad dyktatury - w imię wyzszych cełow" - czasami - tylko dla osobistego interesu. Srodki deprawacyjnego oddzialywania - były zindywidualizowane - odpowiednio - dla każdego z esbekow- czyli "pacjentow".
Fakt - faktem - widząc - spanikowanego i zszokowanego np. Pekalę - było mi go trochę zał, bo widziałem jego - autentyczny chyba szok, na myśl: co dalej... Sam - dobrze już w tym czasie wiedziałem , co to strach -taki głęboki, podstawowy - zwierzęcy. - Wobec nagłośnienia sprawy - brał chyba pod uwagę możliwość czapy - lub dożywocia, - a o rozkazodawcach - musial milczeć i chronić ich bezpieczenstwo.. Chociaż zawiedli - i nie zabezpieczyli przed odpowiedzialnością - dawali cięń szansy - na wyjsćie z więzienia - z życiem. - To był- dramat .Okazało sie, ze w niektorych zachowało sie ludzkie uczucie. - Niestety - tylko strach.Bo - w zaistniałych okolicznościach - głównie, a może tylko - jedynie strach mógł się ujawnić. Piotrowski - i Ci wyżej - nie "pękali".
Jezeli mialem dla nich jakies wspólczucie - to wynikające - nie z jakejś soldarności ze zbrodnią, tylko z ludżmi, ktorzy- ukśztałtowani na zbrodniarzy - okazali się - sprawcami - i ofiarami systemu.
Tym większa chwala tym, ktorzy - w ramach systemu - i - pozornie - poza systemem - zmieniali wewnętrzne mechanizmy- dąząc do możliwości posiadania przez każdego - ludzkiej twarzy. - To tak tylko - ku przestrodze, gdyby ktoś nie wiedział, jak to bywa...
#3 | jolanta michna dnia luty 08 2017 23:09:27
Bardzo na tak
zatrzymuje

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Ekipa portalu Wierszek.pl:

1. Administrator główny Neonex - zarządzanie stronką od spraw technicznych i organizacyjnych.
2. Administrator główny Edit - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
3. Administrator główny Resor - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
4.Administrator piotrus88 - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.


Wierszek.pl - wiersze, wierszyki.

Administracja nie odpowiada za wiersze dodane przez użytkowników!

Wygenerowano w sekund: 0.11
25,431,569 unikalne wizyty