Nawigacja
Główna
Forum
Biografie
Bannery
Szukaj
Kontakt
Fraszki
Ankieta
Twój kierunek na podróż marzeń to:

Wyspy Karaibskie

Wyspy Kanaryjskie

Australia

Japonia

Wyspa Wielkanocna

Ameryka Północna

Ameryka Południowa

Afryka

Indie

Inne

Przyjaciele
-Zaproszenia
-Podziękowania dla gości
Aktualnie online
Gości online: 41

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,123
Najnowszy użytkownik: Danielll

Wiersze, wierszyki i opowiadania

Portal poetycki Wierszek.pl. Dodaj swoje wiersze!

Tworzysz, ale nie ma kto cię NAPRAWDĘ wysłuchać i ocenić? Chcesz podzielić się swoją twórczością, poznać twórczość innych, zasięgnąć cennych rad, które pozwolą ci się udoskonalić? Chcesz wziąć udział w konkursach, a może i wygrać któryś? Chcesz poznać wartościowych ludzi? Dobrze trafiłeś! Tylko tu w przyjaznym gronie naprawdę złapiesz wiatr w żagle! Pomożemy zmienić bryłę w oszlifowany diament, a to wszystko w sympatycznej atmosferze, bez złośliwych docinków! Dołącz do przyjaciół po artystycznym fachu! Zapraszamy!

Boks reklamowy
Nawigacja
Artykuły » Życie » Poświęcone zabójcom księdza Jerzego Popiełuszki
Poświęcone zabójcom księdza Jerzego Popiełuszki
Poświęcone zabójcom księdza Jerzego Popiełuszki

Zbrodnia - jest zbrodnią. A ofiary imię
będzie nazwaniem kościoła, lub szkoły...

- Kacie! - świadomy zbrodni swej i winy.
- Będziesz krył się od ludzi - dla dziecka i żony.

Kacie! - już lepiej iść - w kamieniołomy,
niż między ludźmi... - nieść twej zbrodni ciężar.
- Bo - co - ty - możesz? (- mieć )- dla swej obrony?..
Jedynie Boga! -[i] który cię pokonał...[/i]

...Więc - uproś - Boga - ażeby zwyciężał
w wyrokach ludzi - sądem Salomona.Wiktor Bulski
Napisane przez WIKTOR BULSKI dnia luty 05 2017
Komentarze
#1 AKELA

dnia luty 07 2017 00:55:07
WSPANIAŁY WIERSZ. Ani jednego niepotrzebnego słowa. W krótkiej formie powiedziane i mocne i trafne.
Dzięki Wiktorze.
Szymko
#2 WIKTOR BULSKI

dnia luty 07 2017 15:08:21
Chciałem - kilka słow - odnośnie tytułu wiersza... - Bo - jak mozna - Poświęcić - wiersz - zabójcom? przecięz "poświecenie" - komuś - czegoś - to znaczenie szczegulne. Pomijając - niestety - niezwyczajne znaczenie samej ofiary zbrodni -blogoslwionego już dzisiaj - "Księdza Jerzego" - to - trzeba mieć świadomość, że ofiarami -potwornej zbrodni - byli też - sami jej sprawcy. - Przed sądem - okazała się cała miałkość ich charakterow. oni - dopiero wtedy - zobazyli, że są "jak inni", że mogą być sądzeni, że mogą się bać odpowidzialności, że w ogóle mogą się bać. Wcześniej - bali się jedynie - swoich przełożonych, ktorzy zapewniali im "chleb, wodkę, samochód - i bezpieczeństwo". Było mi ich - poniekąd - żal. Przecież - oni - nie urodzili się zbrodniażami. Zanim - TAM poszli(do SB ) - to byli chłopcy jak inni. Normalni... - lub - prawie normalni. Bawili sie w wojńe, w milicjantow i złodziei, strzelali z procy, z łukow - lub z pistoletu, tak jak inni (lub wielu) łapali kijanki lub zabijali - żaby. Byli - nawet - "w miarę inteligentni" - i "spolecznie - nie skompromitowani".Nie sądzę, by na któryms z nich - ciązył wyrok sądowy lub - powazne podejrzenie. Zwłaszcza - w swoich oczach - byli "okej". Wielu z nich - na komendę - otrzymalo nawet zaproszenie... - i - jako - w większości - szanujący państwowe prawo - poczuli sie wyróznieni. Było to - zaproszenie - dość uroczyste - i - po przyjęciu zaproszenia - po rozmowie - niektorym - zaproponowano praćę Byli ciekawi świata, pociągały ich zarobki - a niektorych -pociągało nawet - "podjęcie gry" - jako osobiste wyzwanie - w ramach - tajemniczej "SB". Byc moze właśnie - dla ich potencjalnej "gry" - niektorzy z nich byli zaproszeni. Ale - system przymusu -a SB - w szczególnośći - mial bardzo doładnie wypracowane mechanizmy wchodzenia w bezprawie - a gdy była potrzeba - w zbrodnię. Konsekwentnie, małymi krokami - pod rozmaitą presją, przy nęceniu bezkarnością, samochodem , awansem i marchewką, w ramach solidarności środowiskowo-koleżenskiej, w ramach "wyższej koniczności " - "uświęcającej środki" -czasami - dla "slusznych zasad dyktatury - w imię wyzszych cełow" - czasami - tylko dla osobistego interesu. Srodki deprawacyjnego oddzialywania - były zindywidualizowane - odpowiednio - dla każdego z esbekow- czyli "pacjentow".
Fakt - faktem - widząc - spanikowanego i zszokowanego np. Pekalę - było mi go trochę zał, bo widziałem jego - autentyczny chyba szok, na myśl: co dalej... Sam - dobrze już w tym czasie wiedziałem , co to strach -taki głęboki, podstawowy - zwierzęcy. - Wobec nagłośnienia sprawy - brał chyba pod uwagę możliwość czapy - lub dożywocia, - a o rozkazodawcach - musial milczeć i chronić ich bezpieczenstwo.. Chociaż zawiedli - i nie zabezpieczyli przed odpowiedzialnością - dawali cięń szansy - na wyjsćie z więzienia - z życiem. - To był- dramat .Okazało sie, ze w niektorych zachowało sie ludzkie uczucie. - Niestety - tylko strach.Bo - w zaistniałych okolicznościach - głównie, a może tylko - jedynie strach mógł się ujawnić. Piotrowski - i Ci wyżej - nie "pękali".
Jezeli mialem dla nich jakies wspólczucie - to wynikające - nie z jakejś soldarności ze zbrodnią, tylko z ludżmi, ktorzy- ukśztałtowani na zbrodniarzy - okazali się - sprawcami - i ofiarami systemu.
Tym większa chwala tym, ktorzy - w ramach systemu - i - pozornie - poza systemem - zmieniali wewnętrzne mechanizmy- dąząc do możliwości posiadania przez każdego - ludzkiej twarzy. - To tak tylko - ku przestrodze, gdyby ktoś nie wiedział, jak to bywa...
#3 jolanta michna

dnia luty 08 2017 23:09:27
Bardzo na tak
zatrzymuje
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Ekipa portalu Wierszek.pl:

1. Administrator główny Neonex - zarządzanie stronką od spraw technicznych i organizacyjnych.
2. Administrator główny Edit - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
3. Administrator główny Resor - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
4.Administrator piotrus88 - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.


Wierszek.pl - wiersze, wierszyki.

Administracja nie odpowiada za wiersze dodane przez użytkowników!

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Do Wszystkiego
Twój zapach
Człowiek
Wiersze
Mów do mnie jeszcze
Czucie
Do D.
SAMOTNOŚĆ
Echa roztrwonionych ...
Wpadliśmy
[zbyt długo]
Chcę pieszczoty
Co nieco stuknięty
Księżniczka
Pstryk!
Zawsze pierwsze
pragnienia
Słowa są początkiem
Po drugiej stronie s...
Po omacku
Srebrna końcówka zimy
Zatrzymaj sie
Kulipotech
Nie Od Dziś
Pani Twardowska
Pamięci księdza Twar...
Twoje słowa
Buciki
MOC ŻYCIA
Świst
Letnie fantazje tęsknot
Sex
Akt oskarżenia
Metafizyka
Zamiast
A może tak inaczej...
Wygnani poeci
Ostatni kwiat nadziei
Błękit
13 grudnia
zorza
kontrola
fragmenty
Wywczasy
Nie zastąpią
Znamię
Zobaczymy
Biały Kruk
szeptem
Ciało kobiety