Nawigacja
Główna
Forum
Biografie
Bannery
Szukaj
Kontakt
Fraszki
Ankieta
Twój kierunek na podróż marzeń to:

Wyspy Karaibskie

Wyspy Kanaryjskie

Australia

Japonia

Wyspa Wielkanocna

Ameryka Północna

Ameryka Południowa

Afryka

Indie

Inne

Przyjaciele
-Zaproszenia
-Podziękowania dla gości
Aktualnie online
Gości online: 43

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,122
Najnowszy użytkownik: wladcametafor

Wiersze, wierszyki i opowiadania

Portal poetycki Wierszek.pl. Dodaj swoje wiersze!

Tworzysz, ale nie ma kto cię NAPRAWDĘ wysłuchać i ocenić? Chcesz podzielić się swoją twórczością, poznać twórczość innych, zasięgnąć cennych rad, które pozwolą ci się udoskonalić? Chcesz wziąć udział w konkursach, a może i wygrać któryś? Chcesz poznać wartościowych ludzi? Dobrze trafiłeś! Tylko tu w przyjaznym gronie naprawdę złapiesz wiatr w żagle! Pomożemy zmienić bryłę w oszlifowany diament, a to wszystko w sympatycznej atmosferze, bez złośliwych docinków! Dołącz do przyjaciół po artystycznym fachu! Zapraszamy!

Boks reklamowy
Nawigacja
Artykuły » Wiara » Stalowy ptak
Stalowy ptak
oto on - idzie
idzie przez świat
ramionami dotyka chmur
- i gubi się w trawie

to ja - niebieski ptak - jak wilga
to ja - stalowy ptak - jak jastrząb
- idę
ramionami dotykam chmur
i gubię się w trawie
- i nasłuchuję - Ciebie

1986 Wiktor Bulski
Napisane przez WIKTOR BULSKI dnia luty 07 2017
Komentarze
#1 WIKTOR BULSKI

dnia luty 07 2017 20:56:58
Nie wiem, jak sie to stało, ale wiersz został opublikowany nie w takiej formie- jak w 1986 r. go zapisalem. Czy to moja nieuwaga przy likwidowaniu złośliwych chochlikow wkradających sie w tekst podczas wysyłki na adres "Wierszka", czy robota postsowieckich troli buszujacych w intwenecie, czy robota ABW (nie wiem po co)lub innej Agencji, myslącej, ze widzi - dalej i lepiej - czy pomyłka Resora, ktory - robiąc robotę dla uzytkowniow i Czytających - może być poddawany -np. własnemu mniemaniu lub mniemaniu - wynikającemu z czyichś naciskow. - Tego nie wiemy. Ja - wiem tyle, że utwór zostal opublikowany z całkowitym wypaczeniem jego istoty, - jako bezrefleksyjnie przedstawiający kogoś - kto niby - lub rzeczywiście - bezrefleksyjnie ma stąpać przez świat...
Utwor - w oryginale - prezentuje człowieka - jako gatunek -świadomego(lub nie) własnego znaczenia(gatunkowego i jednostkowego) - jako tego, ktory idzie - i nadchodzi... - cały czas. Jest wielki -i co raz większy -jednostkowo i gatunkowo - również przez możliwość uzycia np. technologii i innych zdobyczy rozumu. Rzeczywiście, wielkie ma zamierzenia (sięgające chmur i gwiazd) - i wie równiez, ze w gestii gatunku - i jednostek jest rownież zniszczenie (zaglada), że gubi się w szczególach i problemach codzenności . Autor - miarę tego czlowieka - przyklada do samego siebie - nic nie znaczącego... - szaraka - i do każdego z nas Przedstawia sie - symbolicznie - jako ptak - niebieski - i stalowy. Jest to nawiązanie biblijne i - nawiazanie do dwudziestowiecznych ideologii i technologii, oraz - nawiązanie do przyrody - przez wskazanie jastrzębia i wilgi. -Wszystko to wskazuje na dwoistość jego natury - i na jego świadomośc występującej dwoistości. Peel - -gatunkowo równy herosom, wobec zagubienia w rzeczywistości(w trawie) i wobec mocy zagrożeń - uważa za wlaściwe - wsłuchiwanie się w drugiego człowika - w jego świadomość i podświadomość - oraz w samego siebie - nasłuchując(poszukująć) - Istoty Pana Boga - jako tego, ktory - przez świadomość - ma odmienić świat. Nasluchiwanie - głosow Absolutu - w przedsawionej - zniekrztałconej postaci wiersza - zostało sprowadzone do czynności podobnej dzialaniom technikow tajnych służb np. w PRL, podczas ktorych "nasłuchiwali" - wskazane osoby - jako zupełnie dla nich przypadkowe, rutynowo - choć - czasami - nieobojętnie. Generalnie - nasłuchiwane osoby - były jednostkami, wzgłędem ktorych - należało (lub nie należało) - podjąc jakieś dzialania.
wiersz - od 1986 r, ma następujący krztalt:

oto on - idzie
idzie przez świat
ramionami dotyka chmur
- i gubi się w trawie

to ja - niebieski ptak - jak wilga
to ja - stalowy ptak - jak jastrząb
-idę
ramionami dotykam chmur
i gubię się w trawie
- i - nasłuchuję - Ciebie.

Różnica - liczbowo - niewielka : dwa cudzysłowy i trzy myslniki - ale zmiana - jak wypaczenie - kompletna.

Po sprostowaniu - nie wnikając już w przyczynę powstania niepoprawnośći - pozdrawiam Użytkowników, Adminow - i - zwłaszcza - Czytelników. A jeżeli Abw - zagląda na nasz Portal - pozdrawiam rownież .Postradzieckim trollom mówię "poddierżitie, pomogitie - produmajtie". .
#2 Edward

dnia luty 08 2017 07:09:46
Z dumà kontrolujàcy ten serwis mogà powiedzieć, że ograli Polaków ...
Mieli Przewagę i nie ma ludzi prawie tych co chcà coś objawić innym sà tylko cienie, jak w jaskini Platona ...
Pozdrawiam.
Smile
#3 WIKTOR BULSKI

dnia luty 08 2017 07:17:36
ps. w 1986 r. - wiersz nie posiadał tytułu. Dziś - z perspektywy czasu- wiem, zę mógłbym zatytułować go wtedy "WILGA". obecnie - pamiętając o naszej dwoistości- zdecydowałem, że chyba... -"Stalowy ptak".Same nazwy ptaków uzyte w wierszu - nie tylko przyrodniczo są nieprzypadkowe. Przynajmniej mi - kojarzą się z nazwami śamolotów - różnych producentów - do całkiem innych zadań.
#4 WIKTOR BULSKI

dnia luty 08 2017 12:00:34
Wiersz poprawiony, błedy - z uwgi na brak mojej dostatecznej przezorności. Dla Resora - przeprosiny... podziekowanie(równiez za anielską cierpliwość - do poetów - takich jak ja, choc być może - jedynie ja - okazuję swoje fanaberie)- i - honor - za całą wykonywaną pracę. Dla Czytelników - przeprosiny - za "szaloną lokomotywę" mojego umysłu.
Pozdrawiam
#5 Spoks

dnia luty 09 2017 22:54:35
Ojej!,\Widzę-monstrum...>Olaboga
Straszliwie-straszny-jest-ten-"Stalowy-ptak"

A-może-jest-to-tylko-zwyczajna-kosiarka-do-trawy?...>Grin
#6 WIKTOR BULSKI

dnia luty 11 2017 07:23:48
Ogromnie się cieszę Xeniu, że wiersz Ci przypadł w upodobanie - i za wyrażoną opinię b. dziękuję. - A Spoks - wszystko potrafi strywializować...
Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Ekipa portalu Wierszek.pl:

1. Administrator główny Neonex - zarządzanie stronką od spraw technicznych i organizacyjnych.
2. Administrator główny Edit - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
3. Administrator główny Resor - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
4.Administrator piotrus88 - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.


Wierszek.pl - wiersze, wierszyki.

Administracja nie odpowiada za wiersze dodane przez użytkowników!

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Sex
Akt oskarżenia
Metafizyka
Zamiast
A może tak inaczej...
Wygnani poeci
Ostatni kwiat nadziei
Błękit
13 grudnia
zorza
kontrola
fragmenty
Wywczasy
Nie zastąpią
Znamię
Zobaczymy
Biały Kruk
szeptem
Ciało kobiety
Ból istnieje
Taka piękna
Ludzie z Alfa Centauri
okropieństwa
A może
żywot
Muzyka
Kropelka miłości
Istnienie
Sen I
Jesienna Kobieta
Dla zakochanych
Zmęczenie
Samotność na jeziorze
Wino na smutek
Czułość
Tajemnica o zięciu
Słodki czas
Taka piękna
K... - szyk!!!
To wszystko już było
Znamy się
Innominatus
Iskierka i KOBIETA z...
Pragnę
romantyczna
Lucyfer
Po co ?
Erotyka
Piękna
Twoje piersi