Nawigacja
Główna
Forum
Biografie
Bannery
Szukaj
Kontakt
Fraszki
Ankieta
Twój kierunek na podróż marzeń to:

Wyspy Karaibskie

Wyspy Kanaryjskie

Australia

Japonia

Wyspa Wielkanocna

Ameryka Północna

Ameryka Południowa

Afryka

Indie

Inne

Przyjaciele
-Zaproszenia
-Podziękowania dla gości
Aktualnie online
Gości online: 22

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3,123
Najnowszy użytkownik: Danielll

Wiersze, wierszyki i opowiadania

Portal poetycki Wierszek.pl. Dodaj swoje wiersze!

Tworzysz, ale nie ma kto cię NAPRAWDĘ wysłuchać i ocenić? Chcesz podzielić się swoją twórczością, poznać twórczość innych, zasięgnąć cennych rad, które pozwolą ci się udoskonalić? Chcesz wziąć udział w konkursach, a może i wygrać któryś? Chcesz poznać wartościowych ludzi? Dobrze trafiłeś! Tylko tu w przyjaznym gronie naprawdę złapiesz wiatr w żagle! Pomożemy zmienić bryłę w oszlifowany diament, a to wszystko w sympatycznej atmosferze, bez złośliwych docinków! Dołącz do przyjaciół po artystycznym fachu! Zapraszamy!

Boks reklamowy
Nawigacja
Artykuły » Refleksje » Duch zmartwionego poety
Duch zmartwionego poety
Nie korzystam ja z muzy ni przepięknej pani
te wiersze nie płyną z potoku radości
to nie geniusz poezji głuche serce mami
lecz smutek żal groza potrzeba bliskości

Rozpaczy najdroższa jak to uczyniłaś
zrobiłaś wnet ze mnie chłopca płaczącego
niewinnym westchnieniem mężczyznę zabiłaś
w otchłani powstanie kiedyś dusza jego

Nieszczęście bezdenne cóż bez ciebie pocznę
tyś poety natchnieniem i prawdziwą siłą
gdy ciebie zabraknie w głuchej ziemi spocznę
spuściznę tą skryją absurdu mogiłą

Fizyczne cierpienie odwieczny kamracie
ileż godzin wspólnych w piekielnej błogości
wy razem z ciemnością życie mi kalacie
nie oddam już tego nawet za miłości

Duch smutnego poety nad duszą żeruje
brak szczęścia choć miłość powszechnie się jawi
to szczęście w depresji bezwstydnie szachruje
tylko wielka twórczość egzystencję zbawi
Napisane przez kpt Yossarian dnia lipiec 15 2013
Komentarze
#1 Edit

dnia lipiec 15 2013 16:13:28
Brawasuper Konrad masz potencjał jak mało kto!I nie zmarnuj tego!

Najbardziej mi się podoba że jesteś sobą w tych swoich utworachSmile
Taki młody Mickiewicz z CiebieSmile

Duch smutnego poety nad duszą żeruje
brak szczęścia choć miłość powszechnie się jawi
to szczęście w depresji bezwstydnie szachruje
tylko wielka twórczość egzystencję zbawi


ta strofka nieziemska chociaż wsumie całość takaSmileDoczepiłabym się tylko tych dużych liter nie stosujesz kropek więc chyba są zbędneSmile

pozdrawiam Smile
#2 Edward

dnia lipiec 15 2013 16:19:45
No tak, jednakowoż poeci bywają niespełnieni, brak zrozumienia nie stanowi oceny twórcy.. świat wybrał na ofiarę w BACHANALIACH, nie prostych ludzi.

Więc nie narzekaj: bo jest inny świat.
Wink
#3 mama80

dnia lipiec 16 2013 16:00:18
Brawa podoba
#4 kpt Yossarian

dnia lipiec 16 2013 21:25:04
to nie geniusz poezji głuche serce mami

tylko wielka twórczość egzystencję zbawi


W żadnym wypadku te dwa wersy nie są swoim zaprzeczeniem. Wytłumacz dokładnie, gdzie widzisz miedzy nimi sprzeczność? Geniusz poezji, a twórczość to zupełnie co innego. Nie geniusz poezji siedzi w sercu, a smutek, który wyzwala twórczość. Ta twórczość pozwala żyć mimo złych emocji, a nawet je polubić. Gdzie tu sprzeczność?

kto skryje?..jacy oni?

Nie wszystko w wierszu musi być dosłowne. To byłoby bezsensowne, gdyby wszystko było jasno napisane, przecież to nie opowiadanie. Pozostawia miejsce na domysły. Według mnie każdy czytelnik ma prawo interpretować wiersz na swój indywidualny sposób. Dlatego małe niedomówienia są potrzebne.

"skoro "z muzy" to "z przepięknej pani"..nie wnikam co to za pani i jak z niej korzystasz ale dwuznaczność rzuca się w oczy"
Kolejny raz traktujesz wszystko zbyt dosłownie i za bardzo popadasz w schemat Muza=piękna pani. Nie traktuj wszystkiego tak dosłownie. I dlaczego niby dwuznaczności są złe? Żaden wiersz nie może mieć dwuznaczności?

"po co "ja" skoro piszesz "nie korzystam"?"
Ja ma zwrócić uwagę, że podmiotem lirycznym w tym wierszu jest sam autor.

Co do reszty zarzutów mogę się zgodzić, ale uważam, że zbyt dosłowne traktowanie poezji może ją tylko spłycać.
#5 Edit

dnia lipiec 17 2013 08:46:18
Każdy widzi innymi oczyma i odczuwa inaczej i to jest piękneSmileI tego się Konrad trzymaj nie wszystko musi być"mariuszowskie"Cool

pozdrawiamSmile
#6 kpt Yossarian

dnia lipiec 17 2013 12:34:41
nie wiesz o czym piszesz?..czy nie potrafisz w sposób dość czytelny ( pomijając dwuznaczności którymi się bronisz ) wyrazić swoich myśli?


Dwuznaczności muszą być inaczej wychodzi taka mdła poezja jak u większości poetów. Większość poetów ma w swojej twórczości teksty proste typu "co zostawie po sobie". Wolisz takie banalne i nudne wiersze od takich z niedomówieniami? Jakiej treści by nie miały, to jest po prostu banał. Polecam spojrzeć na to inaczej niz w sposób dosłowny.

byłoby bezsensowne gdyby wszystko było jasno napisane?..to co powiesz o tym?

Cały utwór nie musi być niejasny. Mogą być strofy, które są dość jasne, ale nie może być cały wiersz taki. To przecież logiczne, chyba nie muszę tego tłumaczyć. Polecam czytać uważnie co napisałem "byłoby bezsensowne gdyby wszystko było jasno napisane". Przecież każdy rozumie co znaczy słowo wszystko. Wszystko, to nie fragment, a cały utwór. Fragmenty mogą być napisane jasno. Nie sądziłem,że będę musiał tłumaczyć co znaczy słowo wszystko.

przecież pisząc "korzystam" wiadomo że masz na myśli siebie

Właśnie, to nie jest logiczne. Pisząc wiersz możesz wcielać się w różne role i nie w każdym wierszu, to poeta bezpośrednio zwraca się do czytelnika. Słowo "ja" pokazuje, że bezpośrednio ja zwracam się do czytelnika. W odróżnieniu do innych moich wierszy, gdzie mimo użycie zwrotów typu "korzystam" to nie autor był podmiotem lirycznym. Tu sens nie wynika sam z siebie.
#7 wolwerin

dnia lipiec 17 2013 12:50:05
Mi sie Twoja poezja podoba..,masz swój styl i sie go trzymaj,bo ten szablon jest już nudny..,jest dobrze i wcale nie musisz się tłumaczyć..,czekam na ciąg dalszySmile

pozdrawiam!
#8 Edit

dnia lipiec 17 2013 14:26:14
Najlepiej Mariusz napisać durnowaty komentarz a potem ... przepraszam Cię ale miałem słabszy dzień Sad

Dobrze że idę na urlop bo nie mogę patrzeć jak gnoisz młodych wrażliwych poetów i nie tylkoSad

I nie masz racji bo poezja jest wolna i poeta ma swobodę w tej dziedzinie...
#9 wolwerin

dnia lipiec 17 2013 14:29:26
No, właśnie...
#10 Edit

dnia lipiec 17 2013 14:31:18
I w przeciwieństwie do Ciebie są tutaj ludzie którzy zajmują się pisaniem a nie roznoszeniem plotek i afer i jako administrator zawsze stanę po ich stronie!

Byłam "zaślepiona Twoją wrażliwością "wystarczająco długo...nie odeszłoby tyle osób gdybym wcześniej przejrzała na oczy...

Przepraszam Konrad że pod Twoim utworem...
#11 kpt Yossarian

dnia lipiec 17 2013 14:32:01
Nigdzie nie skrytykowałem Twojego utworu. Napisałem tylko, że wiersze typu "co zostawię po sobie" są nudne. Tak samo uważam o wierszach o miłości, czy tęsknocie. Tyle jest takich utworów, że temat właściwie już jest wyczerpany i żaden autor pisząc taki utwór niczego nowego nie wnosi. Twojego utworu nawet nie czytałem, gdyż tak jak wspomniałem taka tematyka jest ogromnie nużąca.

w tym wierszu nie wcielasz się w żadne role..jesteś jedynym nadawcą słów w pierwszej osobie l.p. co podkreśla "korzystam"

W tym nie i to właśnie podkreśla zaimek ja. Pierwszoosobowa forma nie przekreśla wcielania się w rolę i właśnie o to mi chodzi.

zamiast neutralności osobiste sympatie

No to teraz trafiłeś kulą w płot. Jak widać nie udzielam się na tej stronie zbyt dużo, więc wątpię by wiele osób ze mną sympatyzowała.

mogę podać ci kilka linków do stron gdzie możesz się przekonać czy nie mam racji w swojej ocenie..ja zająłem się tylko kilkoma aspektami..tam dostaniesz pełną analizę i mało kto będzie tak wyrozumiały jak ja

Nie rozumiem takiego podejścia. Ok, kwestie techniczne są do poprawy z tym się zgodze, ale co do treści to Twoje zarzuty są krótko mówiąc nie na miejscu. Dla Ciebie wiersz musi być prosty, banalny i schematyczny. Wszystkie dwuznaczności i niedomówienia są złe. Ja nie lubię takich szablonów, jakie stosuje większość poetów. Jeśli poezja ma być schematyczna jak u większości, to nie ma sensu w ogóle pisać. Dlatego tak mało osób interesuje się poezją, bo duża część wierszy jest nudna schematyczna, wspaniała technicznie, ale jeśli chodzi o treść banalna i powtarzalna.

Co do innych zarzutów, to wiersz w całości nie może być pełen niedomówień, gdyż wtedy będzie zwyczajnie męczący. Potrzebne są strofy i wersy prostsze, oraz strofy bardziej dwuznaczne i niedomówione. By razem to tworzyło spójną całość.
#12 wolwerin

dnia lipiec 17 2013 14:51:57
Konrad..,nie wdawaj się w takie polemiki,bo one do niczego nie prowadzą.,tylko nerwy tracisz..,a krytykować możesz,bo każdy robi błędy,spoko..,jak zobaczysz pod wierszem elaborat dłuższy od wiersza,to go olej,bo to nie ma sensu..,każdy z nas się uczy,więc kumasz?Wink
#13 kpt Yossarian

dnia lipiec 17 2013 15:08:31
No tak, wiem, że powinienem tak robić Smile Tylko jak wiem, że coś nie jest złe to ciężko mi przejść obok krytyki obojętnie. Bo technicznie wiem, że jest sporo do poprawy, ale jeśli chodzi o treść to uważam, że niektóre argumenty to już nie krytyka a czepialstwo na siłe Smile Potrafi to też nieźle zdołować.
#14 Edit

dnia lipiec 17 2013 15:11:51
Konrad bądź zawsze sobą i nie dołuj sięSmile

Ty jesteś autorem tej pracy i tylko TyWink
#15 wolwerin

dnia lipiec 17 2013 15:14:42
Dokładnie..,niedawno tu przyszedł "nowy".,dostał,co Ty..,i tyle go widzieli.,poszedł sobie,bo nie każdy to musi znosić,a i nasza koleżanka,która wydała kilka tomików tez odeszła..,przynajmniej nie publikuje nic,a tak nie powinno byc,bo wskazówki,to jedno,a moralizatorstwo i czepianie się wszystkiego,to drugie..,ale cóż..,nawet nam,komentującym sie obrywa..,jak to mawiali w wojsku-ten typ tak maSmile

pozdrawiam!
#16 piotrus88

dnia lipiec 17 2013 15:53:18
witam. komentarze mają służyć do pomagania innym się rozwijać czasem delikatnie krytyka potrzebna ale sie nie kłócić pod wierszem to nie jest portal dla kłotni ale dla poezji naszej którą kochamy Smile
#17 piotrus88

dnia lipiec 17 2013 16:01:49
wiersz pełen smutku i zalu bardzo mi sie podoba Smile tylko troche wersy długie ale jak to sie mowi kazdy ma inny styl Smile pozdrawiam
#18 mamusia45

dnia lipiec 18 2013 17:13:32
na ostrzu słowa, które raniło, kroplą purpury zastygły ból... dalej nie będę więcej cytować, bo potem tylko na rany sól...
Smutno...
#19 kinga d

dnia lipiec 19 2013 14:36:10
mnie się podoba, pozdrawiamSmile
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Ekipa portalu Wierszek.pl:

1. Administrator główny Neonex - zarządzanie stronką od spraw technicznych i organizacyjnych.
2. Administrator główny Edit - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
3. Administrator główny Resor - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.
4.Administrator piotrus88 - moderowanie, publikowanie, edytowanie prac i newsów, zarządzanie portalem od strony organizacyjnej.


Wierszek.pl - wiersze, wierszyki.

Administracja nie odpowiada za wiersze dodane przez użytkowników!

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
Mów do mnie jeszcze
Czucie
Do D.
SAMOTNOŚĆ
Echa roztrwonionych ...
Wpadliśmy
[zbyt długo]
Chcę pieszczoty
Co nieco stuknięty
Księżniczka
Pstryk!
Zawsze pierwsze
pragnienia
Słowa są początkiem
Po drugiej stronie s...
Po omacku
Srebrna końcówka zimy
Zatrzymaj sie
Kulipotech
Nie Od Dziś
Pani Twardowska
Pamięci księdza Twar...
Twoje słowa
Buciki
MOC ŻYCIA
Świst
Letnie fantazje tęsknot
Sex
Akt oskarżenia
Metafizyka
Zamiast
A może tak inaczej...
Wygnani poeci
Ostatni kwiat nadziei
Błękit
13 grudnia
zorza
kontrola
fragmenty
Wywczasy
Nie zastąpią
Znamię
Zobaczymy
Biały Kruk
szeptem
Ciało kobiety
Ból istnieje
Taka piękna
Ludzie z Alfa Centauri
okropieństwa